Polska branża budowlana idzie w świat

5500 pracowników, w tym ponad 1000 realizujących projekty w blisko 50 krajach – to potencjał 16 firm z polskim kapitałem, które utworzyły Polski Klaster Eksporterów Budownictwa. Stowarzyszenie jest oddolną inicjatywą przedsiębiorców, którzy stawiają sobie za cel budowanie i pogłębianie współpracy polskich firm budowlanych na rynkach eksportowych oraz internacjonalizację polskiego sektora budowlanego. Uroczysta inauguracja Stowarzyszenia miała miejsce 2 grudnia w Warszawie.

– Dziś w Polsce trwają wielkie projekty infrastrukturalne, boom na mieszkania, powstają obiekty użyteczności publicznej: obiekty sportowe, szpitale i placówki kultury. Ale ten stan nie potrwa długo – za kilka lat firmy budowlane będą miały kłopoty z pozyskaniem nowych kontraktów i rozpocznie się ograniczanie produkcji i bardzo prawdopodobne duże zwolnienia w branży – mówił podczas inauguracji Jan Mikołuszko, Prezes Zarządu i pomysłodawca Stowarzyszenia. – Dlatego powinniśmy myśleć o tym, co będziemy robić za kilka lat, wykorzystując dobrą, obecną koniunkturę w branży. Prezes Mikołuszko przekonywał, że przyszłością firm z polskim kapitałem może być eksport usług budowlanych, który dziś – stanowiąc tylko niewiele ponad 3% wartości sprzedaży sektora budowlanego – praktycznie nie istnieje.

– Potencjał polskiej branży budowlanej jest ogromny. Posiadamy znakomitą kadrę inżynierską, zaawansowane zaplecze techniczne i technologiczne oraz bogaty know – how – podkreślił z kolei w swoim wystąpieniu Tomasz Szuba, Prezes Zarządu TINES Capital Group SA i Przewodniczący Rady Eksporterów Stowarzyszenia. – Nasza inicjatywa i jej hasło przewodnie: World Solutions. Made in Poland to realna szansa na internacjonalizację polskiego sektora budowlanego – dodał Szuba.

Podczas inauguracji dr inż. Andrzej Czapczuk, Wiceprezes F.B.I. Tasbud SA i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia przekonywał ponadto, że zamiast konkurować na międzynarodowych rynkach, firmy z polskim kapitałem powinny zacząć kooperować. – Korzyści z uczestnictwa w klastrze, to m.in. dostęp do sieci powiązań i kontaktów partnerów, skuteczny transfer technologii i wiedzy, poszerzenie oferty w wyniku połączenia potencjałów klastrowiczów, zdobywanie nowych kontraktów, przyciąganie nowych ludzi, instytucji, przedsiębiorstw, optymalizację kosztów działalności i w końcu – potencjalnie nowe, interesujące kontrakty – mówił. Podsumowując swoje wystąpienie dr inż. Czapczuk zaapelował – Zaufajmy sobie. To przyniesienie nam i Polsce wiele korzyści.

Do klastra przystąpiło już 16 firm. Zgromadzony potencjał i zakres prowadzonych działalności imponują. To właśnie różnorodność stanowi jedną z największych wartości klastra. Dzięki niej Stowarzyszenie stoi przed możliwością stworzenia kompleksowej oferty i uczestniczenia w nawet najbardziej wymagających projektach infrastrukturalnych na całym świecie.

– Nasze cele są bardzo ambitne. Ich realizacja jest możliwa, jeśli szybko przystąpimy do wspólnej pracy – podsumował inaugurację Stowarzyszenia Prezes Zarządu Jan Mikołuszko.

Członkowie wspierający: Elektrotim SA, F.B. I. Tasbud SA, Instal Białystok SA, JPcontracting.pl sp. z o.o. , Palisander Sp. z o.o., PBG SA, Pol – Inowex Sp. z o.o. S.K.A., SEEN Holding Sp. z o.o., SN Strukton Sp. z o.o., TERMIKA Sp. z o.o., TINES Capital Group SA, Torpol SA, UNIBEP SA, VISTAL GDYNIA SA, Dorbud SA, Zeus SA.