Podsumowanie konferencji „World Solutions. Made in Poland”

Świat infrastruktury dzieje się bez nas, polskich firm budowlanych. Czas, w którym obecnie znajduje się branża to ostatni moment by zintensyfikować działania eksportowe i umocnić pozycję rodzimych firm na międzynarodowych rynkach. Reprezentowane przez firmy z Polski doświadczenie, jakość świadczonych usług, know-how i nierzadko również przewagi kosztowe stanowią o konkurencyjności wobec innych podmiotów na międzynarodowych rynkach. Najwyższy czas podjąć współpracę na rzecz promocji polskiej marki budowlanej i angażowania polskich firm w projekty infrastrukturalne na całym świecie. To główne wnioski płynące z organizowanej przez Polski Klaster Eksporterów Budownictwa konferencji programowej World Solutions. Made in Poland.

Konferencja Programowa World Solutions. Made in Poland miała miejsce dnia 7 czerwca 2016 roku w Warszawie. W wydarzeniu z udziałem blisko 20 panelistów, obok przedstawicieli branży budowlanej, udział wzięli też reprezentacji instytucji finansowych oraz firm doradczych i analitycznych.

Czego firmy z polskim kapitałem mogą nauczyć się od światowych gigantów z branży budowlanej?

Konferencja zainaugurowana została prezentacją Jana Mikołuszko, Prezesa Zarządu PKEB (UNIBEP SA) oraz Jana Grigoruka (UNIBEP SA). Prelegenci przeanalizowani sposoby rozwijania działalności eksportowej największych firm budowlanych w Europie. Analizie wartości sprzedaży wybranych podmiotów towarzyszyło również m.in. przedstawienie różnych profili strategii rozwoju eksportu czy przedstawienie jego geograficznej struktury. W prezentacji nie zabrakła również omówienia czynników, które sprawiają, że firmy decydują się na zwiększanie aktywności eksportowej. Tytułowymi „gigantami” na podstawie, których w głównej mierze opracowane zostały casy studies były SKANSKA i FERROVIAL. Opierając się na zaprezentowanym przez Deloitte rankingu TOP 50 największych europejskich firm budowlanym (wartość sprzedaży) prelegenci dołączyli do zestawienia Polski Klaster Eksporterów Budownictwa. Suma sprzedaży poszczególnych firm tworzących Klaster pozwalałaby uplasować organizację polskich budowlańców na 40 miejscu w rankingu.

Czy możliwa jest spójna koncepcja promocji polskiego sektora budowlanego na międzynarodowych rynkach?

Druga z prezentacji poświęcona została zagadnieniu polskiej marki budowlanej, jej potencjale i koncepcji promocji. Prowadzący tą część konferencji Tomasz Szuba, Przewodniczący Rady Eksporterów PKEB (TINES Capital Group SA) przeprowadził uczestników przez historię polskiego budownictwa na międzynarodowych rynkach. W prezentacji poświęcił wiele miejsca na omówienie doświadczenia polskich budowniczych oraz potencjału, który zgromadzony został obecnie w naszym kraju. Przedstawiając historię polskiej marki budowlanej Tomasz Szuba wielokrotnie podkreślił, że polscy przedsiębiorcy z branży nie powinni mieć żadnych kompleksów w konkurowaniu z innymi na międzynarodowych rynkach. W swoim wystąpieniu wyraźnie zaznaczył, że moment, w którym obecnie znalazła się branża jest ostatnią szansą na podjęcie wzmożonych działań eksportowych. Tym bardziej, że zdaniem Tomasza Szuby, polscy przedsiębiorcy jeszcze nigdy nie byli w tak komfortowej sytuacji: dysponując bogatym doświadczenie, niezaprzeczalnym potencjałem, know-how, nowoczesnymi technologiami (w tym nowoczesnymi narzędziami komunikacji i promocji). Tomasz Szuba powiedział, że świat infrastruktury dzieje się bez nas, polskich firm budowlanych. Najwyższy czas by połączyć siły i sięgnąć po kontrakty, których wartość jest znacznie większa od tych, dostępnych dla pojedynczych firm. W wystąpieniu podkreślił konieczność kooperacji i wspólnej intensyfikacji działań promocji polskiej marki budowlanej w ramach kompleksowej kampanii World Solutions. Made in Poland. Za znakiem firmowym kampanii idą jakość, technologie i tożsamość narodowa dodał na zakończenie Tomasz Szuba.

Jak skutecznie wspierać polskie firmy budowlane?

Po część prezentacyjnej odbyły się dwa panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości. Pierwszy skupiał się na skutecznych sposobach i możliwościach wspierania działań eksportowych przez agendy rządowe i stowarzyszenia. Z uwagi na dość niski udział eksportu w polskim sektorze budowlanym (w 2014 roku jego wartość eksportu usług budowlanych wyniosła blisko 5,5 mld zł, podczas gdy sprzedaż usług budowlanych to ok. 170 mld zł.) zagadnienie wspierania tej aktywności stanowi niezwykle istotną część planów eksportowych polskich przedsiębiorców. Obok Jacka Sochy (PwC) oraz Leszka Gołąbieckiego (UNIBEP SA), Rafała Lipińskiego (SEEN HOLDING Sp. Z o.o.) i Macieja Stańczuka (TINES Investment Sp. Z o.o.) w żywiołowej dyskusji głos zabrali także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Obydwie instytucje zapowiedziały wspieranie polskich firm budowlanych chcących rozwijając działalność eksportową. Jerzy Jacek Szugajew, wizeprezes BGK, powiedział, że budownictwo ma obecnie największy udział w portfelu kredytowym instytucji. Z kolei Piotr Stolarczyk, wiceprezes KUKE, podkreślił iż instytucja jest gotowa do przygotowywania ofert wsparcia na miarę potrzeb poszczególnych eksporterów.

Jakimi przewagami dysponują polskie firmy nad zagranicznymi konkurentami na międzynarodowych rynkach?

Drugi panel dyskusyjny poświęcony był przewagom konkurencyjnym polskich firm budowlanych na międzynarodowych rynkach. Dyskusję moderowaną przez Jana Stylińskiego, Prezesa Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa poprzedził referat dr inż. Andrzeja Czapczuka, Wiceprezesa PKEB (Prezes Zarządu F.B.I. Tasbud SA). Podczas wystąpienia Andrzej Czapczuk omówił m.in. szeroki sektorów, w których członkowie klastra realizują projektu budowlane i infrastrukturalne oraz geograficzny zasięg działalności organizacji. W referacie nie zabrakło odwołań do danych historycznych, potwierdzających tradycje polskiej marki budowlanej na międzynarodowych rynkach i wpływające na jej obecną rozpoznawalność. Przedstawiając zebrane informacje prelegent omówił również aktualne wskaźniki konkurencyjności polskich przedsiębiorstw w regionie oraz pozycje polskich firm w świetle wybranych państw UE (Niemcy, Słowacja, Hiszpania, Estonia, Łotwa). Zarówno podczas prezentacji referatu jak i dyskusji omawiane zagadnienie zorganizowane były z jednej strony wokół potencjału polskich przedsiębiorców, z drugiej wokół przeciwności i wyzwań z jakimi firmy z polskim kapitałem musiał i będą musiały stawić czoła na międzynarodowych rynkach.

Napisali o nas:

Nasza budowlanka chce podbijać świat, Rzeczpospolita, 08.06.2016
Budowlańcy łączą siły, Puls Biznesu, 12.06.2016