Unibep – ekspansja na rynek szwedzki

5 lutego 2019 r. Unibep SA z Bielska Podlaskiego podpisał umowę na realizację projektu mieszkaniowego Saffransgatan o wartości ok. 17,2 mln zł netto. To kolejny projekt podlaskiej spółki, który będzie realizowany w Szwecji.

Według umowy, Unihouse Oddział Unibep SA zaprojektuje i wykonana „pod klucz” budynek o wysokości pięciu kondygnacji nadziemnych, w których znajdą się łącznie 34 mieszkania. Inwestycja zostanie zrealizowana w technologii Unihouse, w oparciu o prefabrykowane moduły w szkielecie drewnianym. Zakończenie budowy zostało przewidziane na I kwartał 2020 roku. Inwestorem jest szwedzki deweloper publiczny – spółka Göteborgs Egnahems AB z siedzibą w Göteborgu.

Budynek Saffransgatan jest kolejnym – po Kantorn 2 w Tumbie (gmina Botkyrka) – projektem realizowanym w Szwecji, w oparciu o własną produkcję modułową Unihouse. W przypadku tego projektu polska firma zrealizuje całość prac wykonawczych wraz z zaprojektowaniem budynku, posadowieniem i pracami ziemnymi.

Unibep SA wygrał szwedzki przetarg publiczny, oferując budynek mieszkalny konkurencyjny pod względem jakości i ceny. Projekt został wykonany zgodnie z obowiązującymi regulacjami budowlanymi w Szwecji BBR oraz standardem umownym ABT 06 dla Generalnych Wykonawców.

Unibep S.A. jest drugą zagraniczną firmą z Europy środkowo-wschodniej, która w ostatnim czasie wygrała istotny projekt mieszkaniowy w Göteborgu w formule Generalnego Wykonawcy.

– Cieszymy się, że znów będziemy budować w Szwecji. Mamy już pierwsze doświadczenia z tego rynku, ale każdy nowy projekt to duże wyzwanie, ale i szansa na pokazanie możliwości Grupy Unibep – mówi Michał Urbankowski, dyrektor rynku szwedzkiego Unihouse Oddziału Unibep SA. I dodaje, że w Szwecji Unihouse startuje w innych przetargach i intensywnie zabiega o nawiązanie współpracy z kolejnymi poważnymi klientami sektora prywatnego i publicznego.

Co istotne, wygrana przetargu w Szwecji spotkała się z szerokim zainteresowaniem tamtejszych mediów. O Unibep SA z uznaniem pisały gazety (m.in. „FastighetsSverige”)  i portale branżowe (m.in. anbud24.se, fastighetssverige.se, byggvarlden.se).

Przypomnijmy, w lutym 2018 r. czasie II edycji Gali Biznesu Polsko-Szwedzkiego, który miał miejsce w Ambasadzie RP w Sztokholmie, Unibep SA został wyróżniona statuetką Mercuriusa za „skuteczną działalność na rynku szwedzkim”.

Należy dodać, że w 2018 r. Unibep rozbudował fabrykę domów modułowych w Bielsku Podlaskim, co pozwoliło podwoić roczną produkcję z 1000 do 2000 modułów rocznie. Celem tej inicjatywy był między innymi rozwój działalności na rynku skandynawskim.

Obecnie głównym rynkiem Unihouse Oddział Unibep SA jest Norwegia. Dlatego szerokie otwarcie nowych rynków – szwedzkiego i polskiego – jest strategicznym celem firmy z Bielska Podlaskiego.

O Unibep SA

Unibep SA z Bielska Podlaskiego to obecnie jedna z czołowych firm budowlanych w kraju (według raportu Deloitte, zajmuje 8. miejsce pod względem przychodów w Polsce) i jeden z największych polskich eksporterów usług i produktów z branży budowlanej.

Unibep SA z Bielska Podlaskiego jest przedsiębiorstwem z blisko 70-letnią historią, spółką z większościowym udziałem polskiego kapitału, od 2008 roku notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spółka działa w różnych segmentach branży budowlanej. Jest generalnym wykonawcą obiektów kubaturowych w Polsce i za granicą (działa głównie na rynkach wschodnich: białoruskim i ukraińskim), posiada największą w Polsce i jedną z największych w Europie fabrykę domów modułowych (sprzedaje je głównie do Norwegii, Szwecji i rozpoczyna ekspansję na rynek polski), pracuje w drogownictwie (buduje drogi głównie na terenie woj. podlaskiego), a poprzez swoją spółkę Budrex–Kobi realizuje i remontuje mosty, wiadukty, przeprawy na terenie całego kraju. Poprzez swoją spółkę–córkę – Unidevelopment SA – prowadzi działalność deweloperską w Warszawie, Poznaniu i Radomiu.

Unibep SA zdobył wiele prestiżowych nagród branżowych, m.in. tytułem Budowy Roku zostały wyróżnione: Galeria Północna w Warszawie, Fabryka Proszków Mlecznych Mlekovita 3 w Wysokiem Mazowieckiem, budynek mieszkalny Aura Sky. Produkty fabryki domów modułowych Unihouse – wielorodzinne budynki w technologii modułowej drewnianej – otrzymały tytuł Podlaskiej Marki Roku 2018. Jest liderem budownictwa mieszkaniowego w Warszawie – od lat buduje osiedla dla czołowych polskich i zagranicznych deweloperów.

W Grupie Unibep obecnie pracuje ok. 1480 osób, ok. 40 proc. to inżynierowie.


Więcej informacji:

Wojciech Jarmołowicz

Rzecznik Prasowy Unibep SA

Tel. 604 418 848, e-mail: wjarmolowicz@unibep.pl